Податок на прибуток в ОАЕ. Загальні умови оподаткування

9 грудня 2022 року в ОАЄ було опубліковано Федеральний Закон № 47 від 2022 р. "Щодо оподаткування корпорацій та бізнесу". Станом на липень 2023 р. Кабінет міністрів ОАЕ і Міністерство фінансів ОАЕ затвердили ключові визначення та роз'яснення для забезпечення можливості застосування положень Федерального закону №47 (2022) (далі - Закон), зокрема, щодо оподаткування компаній, зареєстрованих у фрі-зонах.

Дата початку застосування податку наприбуток (далі - CIT): з фінансового року, що починається 1 червня 2023 року або після цієї дати (наприклад, якщо фінансовий рік компанії збігається з календарним, то першим звітним періодом є календарний 2024 рік). Звітний період – рік.

Суб'єктами оподаткування CIT (згідно ст. 11 Закону) є: 
Резиденти: 
- Юридичні особи, зареєстровані / засновані / визнані згідно із законодавством ОАЕ (включаючи компанії, зареєстровані увільних економічних зонах);
- Юридичні особи зареєстровані / засновані / визнані за межами ОАЕ, ефективний контроль та управління щодо яких здійснюється в ОАЕ;
- Фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність в ОАЕ.
Нерезиденти: 
- Постійні представництва компаній в ОАЕ;
- Особи, джерело доходу яких знаходиться в ОАЕ;
- Особи, які мають інший стійкий зв’язок з ОАЕ (ознаки встановлюються окремим рішенням Кабінету Міністрів).

Закон містить перелік осіб, що звільняються від оподаткування (ст. 4 Закону), до переліку яких входять: державні органи і підприємтва, котрольовані державою; юридичні особи, що займаються видобутком корисних копалин або задіяні у бізнесі, пов'язаному з невидобувними природними ресурсами; громадські організації та інвестиційні фонди відповідно до ст. 9, 10 Закону; пенсійні фонди і фонди соціального забезпечення; юридичні особи, інкорпоровані в ОАЕ, що перебувають у власності або під контролем вищезазначених осіб, які звільнені від оподаткування СІТ; інші особи за рішенням Кабінету Міністрів. 
 
Базою оподаткування є «чистий» бухгалтерський дохід незалежно від джерела походження (глобальний дохід) відповідно до фінансової звітності, складеної на основі міжнародних стандартів (IFRS). Прибуток до оподаткування підлягає коригуванню відповідно до положень Закону. Базові правила коригування прибутку до оподаткування передбачають, що компанія може зменшити до 75% оподатковуваного прибутку за рахунок збитків.

Міністерство фінансів ОАЕ, як учасник OECD, в рамках реалізаціїрекомендацій, розроблених під її егідою, анонсувало прийняття Pillar Two Solution. Правила Pillar Two передбачають застосування мінімальної ставки податку, яка становитиме щонайменше 15%. Подальші роз'яснення та інформація щодо введення в дію правил Pillar Two очікується.

Закон не встановлює фіксованого дедлайну щодо реєстрації, але передбачається, що суб'єкти оподаткування зобов'язані отримати податковий номер до дати подання першої податкової декларації.

Суб’єкт оподаткування зобов’язаний подавати щорічну декларацію до FTA (Федерального податкового управління) протягом 9 місяців з дня закінчення відповідного податкового періоду, а також сплатити належний податок у цей же строк.
Податок має сплачуватись на базі самостійного розрахунку. У разі невизначеності щодо окремих питань, FTA передбачає можливість отримання платної консультації. Документація, на базі якої здійснений розрахунок та сплата податку, має зберігатись суб’єктом оподаткування протягом 7 років.

Ми будемо раді надати додаткові роз'яснення та інформацію у випадку, якщо у Вас виникнуть питання.

Опубліковано: 03.08.2023 р.